Podunavskim projektima 3,5 miliona evra

U podunavskim opštinama u Srbiji biće realizovano 17 projekata, koji su dobili evropske grantove za razvoj, vredne 3,5 miliona evra. Postoji veliki neiskorišćen potencijal Dunava za ekonomski razvoj podunavskih opština u Srbiji, za afirmaciju turizma i prekogranične saradnje 14 zemlja kroz koje protiče ta reka. U okviru projekta razvoja Dunavske regije, vrednog 19,5 miliona evra, realizuju se projekti modernizacije informacionog sistema za navigaciju brodova koji plove Dunavom, uklanjanje neeksplodiranih sredstava iz te reke, zaostalih iz prethodnih ratova, ali i odšljunkivanje radi podizanja vodostaja Dunava, što je neophodno za plovidbu velikih brodova.

Podunavskim projektima 3,5 miliona evraU podunavskim opštinama u Srbiji biće realizovano 17 projekata, koji su dobili evropske grantove za razvoj, vredne 3,5 miliona evra, rečeno je danas na prezentaciji projekta "Socijalno-ekonomskog razvoja Dunavske regije u Srbiji".

Postoji veliki neiskorišćen potencijal Dunava za ekonomski razvoj podunavskih opština u Srbiji, za afirmaciju turizma i prekogranične saradnje 14 zemlja kroz koje protiče ta reka, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer, na svečanosti povodom Dana Dunava.

On je napomenuo da se u okviru projekta razvoja Dunavske regije, vrednog 19,5 miliona evra, realizuju projekti modernizacije informacionog sistema za navigaciju brodova koji plove Dunavom, uklanjanje neeksplodiranih sredstava iz te reke, zaostalih iz prethodnih ratova, ali i odšljunkivanje radi podizanja vodostaja Dunava, što je neophodno za plovidbu velikih brodova.

Među najvažnije projekte na Dunavu u Srbiji, Dežer je ubrojao izgradnju Žeželjevog mosta, u koji se investira 42 miliona evra i koji treba da bude završen do kraja sledeće godine, kao i završetak Mosta slobode u Novom Sadu, u koji je uloženo 41 milion evra.

Restauracija Golubačke tvrđave na Dunavu i probijanje tunela za saobraćaj, radi izmeštanja puta ispod te tvrđave, takođe su važni projekti u Podunavlju, kao i modernizacija sistema za vodosnabdevanje Velikog Gradišta i razvoj etno kulturnih veza i turizma u podunavskim zemljama, rekao je Dežer.

On je napomenuo da je Strategija EU za razvoj Dunava usvojena 2011. godine i da je Srbija, predlažući mnoge projekte, dosta doprinela ostvarenju te strategije.

Ambasador Austrije u Srbiji, Johanes Egner, istakao je da su dunavskom regionu u Srbiji potrebni inovativni i jasno fokusirani projekti i ideje za iskorišćenje potencijala te reke.

On je kazao da Austrija, kao podunavska zemlja, doprinosi sprovođenju grantova namenjenih za razvoj i afirmaciju Podunavlja.

Na skupu je istaknuto da će projekti koji su dobili bespovratna sredstva-grantove za socijalno-ekonomski razvoj dunavske regije u Srbiji, biti realizovani u oblasti poljoprivrede, turizma i zaštite životne sredine, te da će na tim poslovima u narednih 18 meseci direktno biti uposleno 325 ljudi, a indirektno 1350 radnika.

Grantovi pojedinačno iznose između 100.000 i 300.000 evra, a cilj tih projekata je razvoj poslovnih aktivnosti malih i srednjih preduzeća u dunavskoj regiji, afirmacija društva zasnovanog na znanju i širenje turističkih i kulturnih aktivnosti u tom području.

Dunav kroz Srbiju protiče u dužini od oko 600 kilometara i u tom području živi oko 57 odsto stanovništva u Srbiji, dok u celokupnom slivu Dunava živi oko 150 miliona ljudi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik